تبلیغات
فروش الکترونیک - داستان رمز موفقیت شرکت کوکاکولا
فروش الکترونیک
کسب و کار خود را به روز کنید

همانطور که میدانیم هویت یک برند یا همان برندینگ مجموعه ی متشکل از اسم، لوگو، علامت یا مشخصه، طراحی، رنگبندی یا ترکیبی از آ نهاست که برتری ها و خدمات هر تجارتی را هویت میبخشد. بعضی از برندها که در سطح جهانی مطرح هستند و به موفقیت بین المللی رسیده اند، درابتدا از یده ی کوچک اما خلاقانه شروع شده و در ادامه با سیاست گذاری درست و تبلیغات هوشمندانه به رشد و سوددهای کلان دست یافت هاند. در بخش «برندینگ » تصمیم داریم نگهای کوتاه و گذرا به نحوه شک لگیری و دلیل موفقیت برندهای معروف و جهانی بیندازیم. از ین پس در ین بخش همراه ما باشید.


 

تبلیغات کوکاکولا , راز موقیت کوکاکولا , داستان زندگی مالک کوکاکولا , تبلیغات عجیب کوکاکولا

تحقق رویهای یک داروساز کنجکاو
 در سال 1886 میلادی و هم زمان با نصب مجسمه آزادی در بندر نیویورک، «جان پمبرتون »، داروساز کنجکاو اهل آتلانتی آمریکا، نوعی نوشیدنی را ابداع کرد که بعدها به یکی از نمادهای آمریکا تبدیل شد. قیمت هر لیوان از ین نوشیدنی نیرودهنده و تسکین بخش که مزه ی منحصربه فرد داشت، پنج سنت بود و به طور متوسط روزانه 9لیوان از آن در داروخانه فروخته می شد. «فرانک رابینسون » دفتردار پمبرتون نام کوکا کولا را بری ین نوشیدنی خاص برگزید و آن را با دست خط متمیز خود نوشت که امروز همین دست خط رابینسون را به عنوان لوگوی کوکا کولا می شناسیم

تبلیغات کوکاکولا , راز موقیت کوکاکولا , داستان زندگی مالک کوکاکولا , تبلیغات عجیب کوکاکولا
 
تبدیل نوآوری به فرصت تجاری
 دو سال بعد، «آسا کندلر »، بازرگانی که شم تجاری بسیار قوی داشت، فرمول ین نوشیدنی پرطرفدار را به قیمت ۲۳۰۰ دلار خریداری کرد. او نخستین رئیس شرکت کوکا کولا بود که توانست آن را از یک اختراع به یک تجارت تبدیل کند. او به قدرت تبلیغات آ گاه بود و به همین دلیل کوپن های ویژه تست نوشیدنی های کوکا کولا را در میان مردم پخش کرد. در دوران ریاست او، وسیله نظیر ساعت، تقویم، لیوان، گلدان و ... با لوگوی کوکا کولا در داروخانه ها به فروش می رسید؛ درواقع مردم همه جا با لوگوی کوکا کولا روبه رو می شدند و کنجکاوی آن ها برای سردرآوردن از آن برانگیخته می شد. او توانست تا سال ۱۸۹۵ میلادی، کارخانه های تولید کوکا کولا را در «شیکا گو « ،»لس آنجلس » و «دالاس » نیز راه اندازی کند.

تبلیغات کوکاکولا , راز موقیت کوکاکولا , داستان زندگی مالک کوکاکولا , تبلیغات عجیب کوکاکولا
 
نوآوری در بطری
 در سال ۱۸۹۴ یک تاجر پیشنهاد داد تا کوکا کولا را داخل بطر یهای ویژه به فروش برساند. کندلر که نمیدانست کوکا کولا به این ایده ناب وابسته است، به ین پیشنهاد خلاقانه توجهی نشان نداد و بعدها دو وکیل، مجوز فروش کوکا کولا را در بطری از او گرفتند و هر بطری را به مبلغ یک دلار فروختند. سرانجام در سال ۱۹۱۶ میلادی، کوکا کولا به اهمیت فروش نوشیدنی در بطری پی برد و بطر یهای زیبایی را طراحی کرد. لوگوی این شرکت به گون های برروی بطر یهای شیشه ای حک شده بود که در تاریکی نیز قابل مشاهده بود. در همین سا لها فروش کوکا کولا در بسیاری از شهرهای آمریکا و چندین کشور دیگر نیز آغاز شد.

تبلیغات کوکاکولا , راز موقیت کوکاکولا , داستان زندگی مالک کوکاکولا , تبلیغات عجیب کوکاکولا


 
میراث وودراف
 شاید بتوان «رابرت وودراف » را تاثیرگذارترین فرد در تاریخ کوکا کولا دانست. او در سال ۱۹۲۳ میلادی، یعنی پنج سال پس از آنکه پدرش شرکت را از کندلر خرید، زمام امور را در دست گرفت. او که ۶۰ سال مدیر کوکا کولا و نابغه بازاریابی بود، نقش مهمی در گسترش این نام تجاری در سراسر جهان داشت. در اقدامی هوشمندانه، کوکا کولا همراه با اعضی تیم المپیک ایالات متحده آمریکا در مسابقات المپیک ۱۹۲۸ آمستردام حضور یافت و خود را بیش از پیش به جهانیان شناساند. در همین سال ها بود که شرکت برای آسایش و راحتی مشتریان خود، به ویژه زنان خانه دار، عرضه کوکا کولا را در بسته های شش تایی نیز آغاز کرد.

http://sefidak.com/images/pic-all/2/l8.jpg
 
صداقت و ریسک پذیری
 طی سال ها، تغییراتی در فرمول اصلی کوکا کولا ایجاد شد که ابتدا با مقاومت مردم روبه رو شد و در مواردی، به کاهش میزان فروش هم انجامید و عرصه را بری عرض اندام رقبیی مانند «پپسی » باز کرد. اما مدیران این شرکت علی رغم عقب نشینی های مقطعی، به مرور زمان نشان دادند که این تصمیم از موفقیت های بعدی این شرکت در سال های پیش رو تا کنون بوده است. در یک برهه تاریخی مسئولان شرکت علاوه بر تولید کوکا کولی جدید، برای مقابله با بیکوت احتمالی مشتریان تا مدتی اقدام به تولید کوکا کولا با فرمول قدیمی کردند و نام این محصول را «کوکا کولی کلاسیک » گذاشتند. به مرورزمان و با برطرف شدن عصبانیت موقتی مردمی که احساس می کردند به میراث ملی آن ها توهین شده است، تولید نوشابه با فرمول قدیمی بری همیشه متوقف شد. طی سال ها، کوکا کولا ثابت کرده است که منفعلانه در انتظار تغییر نمی ماند و خود تغییر را یجاد می کند.

تبلیغات کوکاکولا , راز موقیت کوکاکولا , داستان زندگی مالک کوکاکولا , تبلیغات عجیب کوکاکولا
 
حضور و شهرت جهانی
 آوازه کوکا کولا و محصولاتش تا آنجا رسیده است که واژه «کوکا کولا » بعد از «اوکی » به دومین واژه شناخته شده انگلیسی در جهان تبدیل شده است. امروزه متوسط فروش جهانی این شرکت که نامش با موفقیت گره خورده است، ۹/ ۱ میلیارد نوشابه در روز است. با درنظرگرفتن رویدادها، مشکلات و فرازونشیب هایی که شرکت کوکا کولا از ابتدی تاسیس تا ین تاریخ با آ نها روبه رو بوده است، میتوان توجه به علاقه و فرهنگ مردم کشورهای مختلف، ثبات کیفیت، تمرکز بر سودآورترین خطوط تولید، مشتری مداری، بازاریابی تخصصی، خلاقیت، منابع مالی غنی، برندسازی، ریس کپذیری، صداقت  را از جمله عوامل عمده آن دانست.

تبلیغات کوکاکولا , راز موقیت کوکاکولا , داستان زندگی مالک کوکاکولا , تبلیغات عجیب کوکاکولا
 
حضور در جبهه جنگ
در سال ۱۹۴۱ می ادی آمریکا وارد جنگ جهانی دوم شد و هزاران سرباز را به خارج از مرزهای خود اعزام کرد. وودراف و کوکا کولا در این کارزار، حامی سربازان بودند و هر بطری کوکا کولا را تنها به مبلغ پنج سنت به سربازان می فروختند. میزان تاثیرگذاری این نوشیدنی به حدی بود که «یزنهاور »، رئیس جمهور اسبق آمریکا، دستور داده بود تجهیزات لازم بری احداث چهار کارگاه تولید کوکا کولی ویژه سربازان اعزامی به جنگ فورا تهیه شود. اروپایی ها نیز در این جنگ با طعم ویژه این نوشیدنی بیشتر آشنا شدند. طی ۱۵ سال بعد، تعداد کشورهای مصرف کننده این نوشیدنی به ۱۲۰ عدد رسید و به تدریج کوکا کولا به نماد زندگی آمریکیی تبدیل شد

تبلیغات کوکاکولا , راز موقیت کوکاکولا , داستان زندگی مالک کوکاکولا , تبلیغات عجیب کوکاکولا
 
تنوع بخشی و توجه به نیازهای جدید مصرف کنندگان
 کوکا کولا تصمیم گرفت تا پس از ۷۵ سال موفقیت، طعم های نوشیدنی های خود را افزیش دهد و تولید و عرضه نوشیدنی هایی مانند اسپریت لیمویی و فانتا پرتقالی را آغاز کرد. تبلیغات مربوط به طعم جدید نوشیدنی های کوکا کولا به اندازه ی سریع، هوشمندانه و فرا گیر بود که همه آمریکیی ها طی ۲۴ ساعت از تولید این محصولات باخبر شدند. تعداد افرادی که از اخبار محصولات جدید ین شرکت مطلع شده بودند، از تعداد افرادی که از گام برداشتن «نیل آرمسترانگ » برروی ماه باخبر بودند، بیشتر بود و این خود دلیلی بر کارآمدی و تاثیرگذاری سیاست های تبلیغاتی و بازاریابی این شرکت بود. هم زمان با این رویداد، کوکا کولا نخستین مجوز تولید نوشیدنی بسته بندی شده را در کشور پهناور چین دریافت کرد. در دهه ۱۹۸۰ میلادی، تب لاغرشدن مردم را فرا گرفته بود و بیم آن می رفت که فروش کوکا کولا کاهش یابد. «گویزوئتا » بری مقابله با این چالش احتمالی سیاست جدیدی را در نظر گرفت و کوکا کولا نوشیدنی جدیدی را با عنوان «کوک رژیمی » وارد بازار کرد که کم کالری ترین نوشیدنی دنیا لقب گرفت.

http://sefidak.com/images/pic-all/2/l9.jpg

نوع مطلب : آموزش و اطلاعات، موفقیت، خلاقیت، 
برچسب ها : مهارت در کسب و کار اینترنتی، موفقیت، آموزش کسب و کار الکترونیک، کوکاکولا، راز،
لینک های مرتبط :

شنبه 17 بهمن 1394 :: نویسنده : پوریا ذاکری
جمعه 14 اردیبهشت 1397 08:57 ق.ظ
I am regular visitor, how are you everybody? This article posted at this web page is truly fastidious.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 06:25 ق.ظ
It's wonderful that you are getting thoughts from this post as well
as from our discussion made at this place.
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:55 ب.ظ
When I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added-
checkbox and from now on each time a comment is added I recieve 4
emails with the exact same comment. Is there a way you are able to remove me from that service?
Many thanks!
جمعه 1 اردیبهشت 1396 06:15 ق.ظ
Hey very cool web site!! Man .. Beautiful .. Amazing ..
I will bookmark your website and take the feeds also?

I am satisfied to find so many useful information right here
in the post, we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing.
. . . . .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


لینکد این
آمار بازدید
آمار بازدید
درباره وبلاگ


با سلام خدمت تمامی کاربران محترم وبلاگ فروش و کسب و کار الکترونیک
ما در این وبلاگ تمامی سعی و همت خود را به کار گرفته و به جمع آوری مطالبی راجع به زندگی نامه مدیران موفق _ مهارت های زندگی _ مهارت هایی برای پیشرفت شغلی و...پرداخته ایم.
با امید اینکه مطالب این وبلاگ برای شما مفید واقع شود.

مدیر وبلاگ : پوریا ذاکری
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ابزار سئو

Meta Tag Analyzer